Sprawdzone sposoby na przygotowanie się do wdrożenia ERP
Wdrożenie każdego projektu wymaga zachowania precyzji, doskonałej organizacji i zaangażowania. Jest jednak kilka elementów, które są równie istotne i należy o nich pamiętać podczas realizacji projektu wdrożeniowego. W jaki sposób opracować plan i założenia wdrożenia? Jak pracować, aby działanie zakończyło się sukcesem? Warto zastanowić się nad tymi pytaniami już na samym początku.
Projekty zakończone niepowodzeniem, niezależnie od ich charakteru (aktualizacja oprogramowania czy wdrożenie) czy czasu jego trwania, mogą negatywnie rzutować na kondycję i działalność przedsiębiorstwa. Mowa o wpływie na stabilność oraz finanse, a co za tym idzie – negatywne podejście pracowników, którzy dokładali wcześniej wszelkich starań, aby projekt zwiększył szansę swojego powodzenia.
Koszty projektu mogą być gigantyczne, a jego niepowodzenie może wpłynąć na znaczny ich wzrost. Z badań przeprowadzonych przez firmę Gartner wynika, że w około 55% - 75% przypadków projektów wdrożeniowych, ich cele nie zostają osiągnięte.
Porażki nie są nieuniknione. Warto zwrócić uwagę na najistotniejsze i najczęściej spotykane wyzwania, z którymi mierzą się uczestnicy projektów na poszczególnych etapach, jak również jakie kroki należy podjąć, aby wyjść im naprzeciw. Kiedy stawka jest wysoka, należy zastanowić się nad rozwiązaniami, które pomogłyby zminimalizować ryzyko oraz zadbać o jak najmniej problemowy przebieg wdrożenia ERP.