Niepewna sytuacja ekonomiczna sprawia, że firmy muszą na nowo zdefiniować znaczenie planowania zasobów przedsiębiorstwa i określić nowe metody wdrażania tej koncepcji. Powszechnie używane terminy takie jak SaaS („Software as a Service”), czyli oprogramowanie jako usługa i „on demand”, czyli „na żądanie”, opisują inne metody udostępniania systemów, w ramach których użytkownicy współdzielą daną instancję oprogramowania za pośrednictwem Internetu.
SaaS oraz otwarty dostęp do kodu źródłowego są z pewnością postrzegane jako duża zaleta przez wiele firm, gwarantując potencjalnie mniejsze ryzyko i koszty w porównaniu z tradycyjnym systemem klasy ERP. Należy jednak rozważyć zagrożenia, jakie wiążą się z tymi rozwiązaniami. Użytkownik dysponuje obecnie szeroką gamą możliwości przy wyborze systemu ERP.
Może zdecydować się na instalację na własnych serwerach (tradycyjna instalacja ERP) lub na dzierżawionych serwerach (SaaS). Podejmując tę decyzję, powinien jednak wziąć pod uwagę sześć istotnych czynników: