Ilość wyprodukowana
System ERP Microsoft Dynamics 365 Business Central (Dynamics NAV pozwala rejestrować zarówno ilość wyprodukowanych wyrobów dla zlecenia produkcyjnego jak i czas poświęcony na jego realizację. Czas można ewidencjować w podziale na czas przezbrojeń i czas przetwarzania. Jednostki czasu stanowią obok kosztów podstawę do wyceny wyrobu.
W czasie przetwarzania zlecenia produkcyjnego w warsztacie, wyprodukowane ilości oraz czas poświęcony na realizację zlecenia rejestruje się za pomocą raportów. Dane te można następnie wprowadzić do systemu, korzystając z dziennika produkcji i zużycia. Aby zmniejszyć ilość danych do rejestracji, należy użyć systemu do zbierania danych innej firmy i połączyć go z interfejsem systemu ERP Microsoft Dynamics 365 Business Central.
Podobnie jak w przypadku zużycia materiałów rejestrację wyprodukowanych ilości można wykonywać automatycznie lub ręcznie za pomocą jednej z trzech metod:
- Do przodu – Opcja pozwala automatycznie rejestrować przewidywane ilości produkcji oraz czas realizacji zlecenia produkcyjnego w momencie jego zwolnienia.
- Wstecz – Opcja pozwala automatycznie rejestrować przewidywane ilości produkcji oraz czas realizacji zlecenia w momencie jego zakończenia.
- Ręczne – Opcja pozwala ręcznie rejestrować wyprodukowane ilości oraz czas realizacji zlecenia za pomocą dziennika produkcji.
Automatyczna kalkulacja zużycia według operacji dla wyprodukowanych ilości nie jest możliwa. Kody powiązania marszruty nie mają więc wpływu na wyprodukowane ilości.
Istnieje możliwość użycia dowolnej kombinacji automatycznej i ręcznej kalkulacji zużycia. Można na przykład przeprowadzić automatyczną kalkulację zużycia w celu rejestracji przewidywanych ilości, a następnie użyć dziennika produkcji do ewidencji braków zapasu nadrzędnego lub dodatkowego czasu pracy nad zleceniem.
Metodę kalkulacji zużycia dla poszczególnych stanowisk i gniazd roboczych można określić w kartotece stanowiska lub gniazda roboczego. Po odświeżeniu zlecenia produkcyjnego metoda kalkulacji zużycia wybrana dla poszczególnych stanowisk lub gniazd roboczych zostaje przeniesiona do marszruty zlecenia produkcyjnego. Od tego momentu wartość kalkulacji zużycia dla danego komponentu zależy od wartości w wierszu komponentu zlecenia produkcyjnego. Zmiana metody kalkulacji zużycia dla wybranych operacji jest możliwa bezpośrednio w marszrucie zlecenia produkcyjnego.